دانستنی ها

 • 10 قدم قبل از راه اندازی وب سایت

  ادامه مطلب

 • cms یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

  سیستم مدیریت محتوا (به انگلیسی: Content Management System و به اختصار: CMS)، برنامه‌ای است که با بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی امکان ویرایش، انتشار، و مدیریت داده‌ها را - بدون نیاز به برنامه‌نویسی - فراهم می‌کند. برای نمونه،سیستم مدیریت محتوای ویکی‌پدیا، نرم‌افزار مدیاویکی است. CMS یک برنامه نرم افزاری روی سرور است که به مدیر سایت اجازه می‌دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره سایت، تغییر دهد. در واقع طراح اولیه سایت، یک بار سیستم محتوا را طراحی می‌کند و تعدادی قالب آماده برای صفحات طراحی کرده و آن را روی سایت شما نصب می‌کند. و حال شما به راحتی می‌توانید صفحات دیگری را به آن کم یا اضافه یا ویرایش کنید. نخستین سیستم مدیریت محتوا در اواخر دهه 90 میلادی معرفی گردید. این سیستم مدیریت محتوا برای ساده سازی متن های پیچیده نخسه های بیشمار نوشتنی کد و منعطف تر کردن فرآیند بهبود وب سایت طراحی شده بود.

  ادامه مطلب

 • وب معنایی چیست؟

  وب معنایی (معانی‌گرا و معانی‌نگر نیز نامیده شده (Semantic web)) را می‌‌شود فضایی جهانی از جنس محاسبات هوشمند ماشینی تصوّر کرد که در آن تمامی کتاب‌ها، کتاب‌خانه‌ها دانشها، دانش‌نامه‌ها و دانشگان‌ها (پایگاه‌های دانش‌ - Knowledge bases) به صورتی معنی‌گرا و با توانایی درک مفهومی همدیگر در کنار هم قرار خواهند گرفت. آقای Tim Berners-Lee، که معروف به پدر وب است، آینده وب را بصورتی بیان کرده که بر خلاف وب کنونی فقط توسط انسانها قابل فهم نباشد بلکه توسط ماشین ها نیز قابل درک و پردازش است. ایده وب معنایی نیز از همین نکته منشا می گیرد.

  ادامه مطلب

 • ایجاد یک فروشگاه آنلاین و فروش بر روی آن

  این نوع فروشگاه که از آن تحت عنوان وب سایت تجارت الکترونیک نام برده می شود، اساسا یک فروشگاه آنلاین است که در آن می توانید محصولات خود را مستقیما به مشتریانتان بفروشید. این فروشگاه می تواند یک وب سایت کاملا جدید برای تجارت شما یا بخشی از وب سایت فعلی شما و بصورت یکپارچه با آن، باشد. یک وب سایت تجارت الکترونیک بصورت ذاتی دارای سه پارامتر اصلی می باشد: - میزبانی (هاستینگ) وب ایمن - یک سبد خرید آنلاین - یک سیستم پرداخت آنلاین

  ادامه مطلب

 • فروش محصولات بر روی فروشگاه های آنلاین مطرح موجود

  دورنمای تجارت الکترونیک، دنیایی از فرصت های متعدد را به روی فروشندگان می گشاید، اما در عین حال انتخاب های بی شماری نیز ارائه می نماید. بعنوان یک خرده فروش در بازار تجارت الکترونیک، یافتن راه های متفاوتی که بتوانید از طریق آنها کالاهای خود را بصورت آنلاین به فروش برسانید و چگونگی تاثیر کانال فروش انتخاب شده بر روی تجارت شما بسیار مهم است. دو کانال اصلی برای راه اندازی یک تجارت الکترونیک عبارتند از: - فروش بر روی فروشگاه های آنلاین مطرح موجود - ایجاد وب سایت فروشگاه آنلاین و فروش بر روی آن هر یک از این دو شیوه معایب و مزایای خاص خود را دارند. در صورتی که فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی نمایید، هزینه ای برای افزودن محصولاتتان بر روی یک زیرساخت دیگر نمی پردازید، توانایی تعامل بهتری با مشتریان خواهید داشت و می توانید تجربه کاربر را از لحظه ورود تا پرداخت نهایی مطابق سلیقه خود طراحی نمایید. اما راه اندازی یک فروشگاه آنلاین شخصی مستلزم پروسه زمانی طولانی تری می باشد و زمان گیر است و باید تلاش نمایید که ترافیک را به سایت خود هدایت نموده و استراتژی های بازاریابی متفاوتی را برای جذب مشتری به کار ببرید تا اصطلاحا کسب و کار شما رونق گیرد. اما برعکس راه اندازی یک خط فروش در یک فروشگاه آنلاین مطرح همانند نمونه ی آمریکایی آمازون سریع بوده، کار کردن با آن آسان است و محصول شما بلافاصله در معرض دید میلیون ها خریدار قرار می گیرد اما انعطاف کمتری برای داد و ستد محصول خود خواهید داشت، رقابت بر روی این سایت ها بسیار بالاست و حداقل تعامل با مشتری کار را دشوارتر می سازد. همچنین قوانین و سیاست های این فروشگاه ها و هزینه بالایی که برای لیست کردن محصولات خود باید بپردازید، تجارت و سود شما را محدود می نماید. در ادامه هر دو روش به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته و مزایا و معایب هر کدام مطرح می گردد.

  ادامه مطلب