فروش محصولات بر روی فروشگاه های آنلاین مطرح موجود

دورنمای تجارت الکترونیک، دنیایی از فرصت های متعدد را به روی فروشندگان می گشاید، اما در عین حال انتخاب های بی شماری نیز ارائه می نماید. بعنوان یک خرده فروش در بازار تجارت الکترونیک، یافتن راه های متفاوتی که بتوانید از طریق آنها کالاهای خود را بصورت آنلاین به فروش برسانید و چگونگی تاثیر کانال فروش انتخاب شده بر روی تجارت شما بسیار مهم است.

دو کانال اصلی برای راه اندازی یک تجارت الکترونیک عبارتند از:

- فروش بر روی فروشگاه های آنلاین مطرح موجود

- ایجاد وب سایت فروشگاه آنلاین و فروش بر روی آن

هر یک از این دو شیوه معایب و مزایای خاص خود را دارند. در صورتی که فروشگاه آنلاین خود را راه اندازی نمایید، هزینه ای برای افزودن محصولاتتان بر روی یک زیرساخت دیگر نمی پردازید، توانایی تعامل بهتری با مشتریان خواهید داشت و می توانید تجربه کاربر را از لحظه ورود تا پرداخت نهایی مطابق سلیقه خود طراحی نمایید. اما راه اندازی یک فروشگاه آنلاین شخصی مستلزم پروسه زمانی طولانی تری می باشد و زمان گیر است و باید تلاش نمایید که ترافیک را به سایت خود هدایت نموده و استراتژی های بازاریابی متفاوتی را برای جذب مشتری به کار ببرید تا اصطلاحا کسب و کار شما رونق گیرد.

اما برعکس راه اندازی یک خط فروش در یک فروشگاه آنلاین مطرح همانند نمونه ی آمریکایی آمازون سریع بوده، کار کردن با آن آسان است و محصول شما بلافاصله در معرض دید میلیون ها خریدار قرار می گیرد اما انعطاف کمتری برای داد و ستد محصول خود خواهید داشت، رقابت بر روی این سایت ها بسیار بالاست و حداقل تعامل با مشتری کار را دشوارتر می سازد. همچنین قوانین و سیاست های این فروشگاه ها و هزینه بالایی که برای لیست کردن محصولات خود باید بپردازید، تجارت و سود شما را محدود می نماید.

در ادامه هر دو روش به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته و مزایا و معایب هر کدام مطرح می گردد.

این سخن گزاف نیست اگر بگوییم خرده فروشی های آنلاین به سرعت در حال عبور از فراز و نشیب های اقتصادی می باشند. با توجه به ارزیابی IMRG، در سال گذشته خریداران بیش از 68 بیلیون پوند در خرید اینترنتی خرج کرده اند و این بازار بزرگترین بازار موجود در اروپا می باشد.

با ظهور تکنولوژی موبایل و تبلت و گشوده شدن مسیرهای جدید فروش، نادیده گرفتن این بازار دشوارتر نیز گردیده است.

این بازار بدون شک کاملا رقابتی بوده و ممکن است فکر کنید در جایی که خرده فروشان بزرگی چونAmazon (آمازون)، eBay و Wal-Mart فعالیت می کنند، تجارت کوچک شما فرصتی برای رشد نخواهد داشت اما جالب است بدانید که شما می توانید از همین بازارگاه های آنلاین مطرح، برای ورود خود به دنیای تجارت الکترونیک استفاده کنید و محصولات خود را بدون نیاز به بودجه هنگفت و مهارت های فنی گسترده و حتی بدون داشتن یک وب سایت، روی آنها به فروش برسانید و در پاره ای از موارد می توانید از خدمات بسته بندی و حمل سفارشات توسط آنها نیز استفاده کنید.

اگر شما کالاهای فیزیکی می فروشید، باید چگونگی تحویل آنها را هم در نظر بگیرید. لازم است راه حلی قابل اطمینان و مقرون به صرفه پیدا کنید که معمولا شامل استفاده از خدمات پستی یا پیک می باشد. باید در نظر داشت همیشه تحویل دهندگان و گزینه های متفاوتی وجود دارند و لازم است یک یا ترکیبی از چند گزینه را انتخاب کنید که به بهترین شکل با تجارت شما سازگار باشد و هر آنچه را که لازم دارید، فراهم نماید. برای مثال، آیا نیاز دارید که آنها محصولات را برای شما جمع آوری کنند، یا مایل به ارائه خدمات رهگیری بسته و بیمه می باشید؟

همچنین لازم است مسأله بسته بندی محصولات را نیز در نظر بگیرید. در اینجا نیز باید به دنبال راه حلی مقرون به صرفه باشید اما نباید پارامترهای مهم دیگر را نادیده بگیرید برای مثال تأثیری که نوع بسته بندی انتخابی شما بر مشتری و همچنین سازگاری و تاثیر آن بر محیط زیست دارد. بعضی از شرکت های واسطه امکان ارائه خدمات بسته بندی و تحویل را نیز برای شما فراهم می کنند. برای مثال آمازون سرویسی به نام بسته بندی و تحویل ارائه می کند، که عملیات تحویل کالا از فروشنده، بسته بندی و تحویل آن به مشتری را برای شما انجام می دهد.

فروشگاه های آنلاین بزرگ به خرده فروشان و فروشندگان شخصی امکان می دهند که بدون راه اندازی یک فروشگاه آنلاین مجزا، محصولات خود را به فروش برسانند. این فروشگاه ها به کاربران اجازه می دهند که محصولات خود را روی آنها معرفی کرده و در ازای دریافت حق الزحمه و کمیسیون آنها را بفروشند.

شاید در نگاه نخست، به نظر برسد که فلسفه وجودی چنین امکانی در فروشگاه های آنلاین بزرگ همچون آمازون و eBay، سود مشترک برای دو طرف باشد. از دیدگاه صاحبان تجارت الکترونیک، محصولات آنها بیشتر در معرض نمایش قرار می گیرند و فروشگاه های آنلاین بزرگ از تنوع محصول گسترده تری برخوردار می شوند بدون آنکه لازم باشد موجودی انبار خود را افزایش دهند.

در بازبینی دقیق تر، مسأله منافع مشترک همچنان باقی می ماند اما واقعیت اندکی متفاوت است و فروش بر روی فروشگاه های آنلاین بزرگ و مطرح مزایا و معایب خاص خود را دارد.

1- افزایش فروش

مزیت اصلی فروش بر روی فروشگاه های آنلاین بزرگ نظیر آمازون یا eBay مقیاس حضور آنلاین آنها می باشد. آمازون به تنهایی در ماه نزدیک به 85 میلیون بازدیدکننده دارد. بدیهی است که تعداد بازدیدکننده بیشتر منجر به میزان فروش خواهد شد. طبق آمار ارائه شده توسط آمازون، فروشندگان از زمان پیوستن به فروشگاه آنلاین آمازون، افزایش به طور متوسط 50 درصدی در فروش خود را گزارش نموده اند.

2- کشف مشتری

هیچ کدام از بازدیدکنندگان آمازون یا ای بی به دنبال فروشگاه شما نیستند. این بسیار هم طبیعی است چون شما به اندازه ی آنها بزرگ نیستید. اما ممکن است محصولات شما را جستجو یا کشف نمایند. در واقع محصولاتی را می بینند که ممکن است در غیر این صورت هرگز کشف نکنند یا آنها را از رقبای شما خریداری نمایند.

3- زیر ساخت فروشگاه آنلاین

قدرت بازارگاه ها در ارقام مربوط به آنها نهفته است. این مسأله به همان اندازه که برای مثال های دنیای واقعی نظیر بازارهای مزرعه، مجتمع های خرید و پارک های خرده فروشی غذا درست است برای فروشگاه های آنلاین نیز صادق است. جنبه تنوع و جامع بودن یک فروشگاه آنلاین، مشتریان بی شماری را جذب می کند که این نوع تجربه خرید را ترجیح می دهند. فروشگاه های آنلاین بزرگ همچنین امکان پرداخت آسان و خدمات پشتیبانی بسته بندی و تحویل را فراهم کرده و تجربه خرید بی نقصی برای خریدار ایجاد می نمایند.

از مزایای دیگر استفاده از سایت های واسطه می توان به راه اندازی یک تجارت الکترونیک با هزینه پایین یا بصورت رایگان، مدیریت و معرفی محصولات به شیوه ای مستقیم و مشخص اشاره نمود.

1- برند

سودآوری در تجارت الکترونیک ریشه در تکرار خرید از سوی مشتریان و فروش بیش از یک محصول به آنها دارد. هنگامی که شما روی آمازون محصولات خود را می فروشید به منبع بالقوه و عظیم ترافیک بازدیدکنندگان دست پیدا می کنید، اما برند شما هیچ جایگاهی نخواهد داشت. شما فرصتی برای پیاده کردن استراتژی های فروش ترغیبی خود در مورد بازدیدکنندگان ندارید و این فرصت عملا در اختیار آمازون می باشد.

اعتماد ناشی از رضایت یک مشتری متوجه آمازون می شود و شما به ندرت از آن بهره مند می گردید. مشتریان می دانند که خرید روی آمازون بی دردسر خواهد بود، اگر لازم باشد سفارش به هر دلیل مرجوع شود، فرایند خدمات مشتری قدرتمند آمازون برای کمک کردن به مشتری آماده است. حتی اگر شما فروشنده کالاها باشید و خدمات حمل را انجام دهید mindshare(آگاهی مشتری نسبت به یک محصول یا برند) مشتری متعلق به آمازون خواهد بود.

2- کمیسیون فروشگاه های بزرگ

ساختار قیمت گذاری بازارگاه های مطرح غالبا به گونه ای است که برای محصولاتی با سود کم مناسب نمی باشد زیرا اگر چه راه اندازی خط فروش بر روی فروشگاه مطرح به صورت بالقوه می تواند فروش شما را افزایش دهد، اما شما را در معرض پرداخت هزینه قابل توجه دیگری قرار می دهد. کمیسیون آن فروشگاه. کمیسیون اغلب فروشگاه های مطرح بصورت درصدی از هر فروش محاسبه می شود و می تواند از سایتی به سایت دیگر حتی از دسته ای به دسته دیگر تغییر نماید. علاوه بر کمیسیون هر فروش، معمولا لازم است هزینه اشتراک نیز پرداخت نمایید . برای مثال هزینه اشتراک سالیانه در سایت آمازون در حدود 15,000,000 ریال می باشد.

بنابراین در عمل، سود شما از هر فروش روی بازارگاه های بزرگ معمولا در حدود 40% می باشد و در چنین شرایطی با در نظر گرفتن توان چنین فروشگاه هایی اگر آنها تصمیم بگیرند محصول شما را انبار کنند، شما از لحاظ قیمت و خدمات توان رقابت با آنها را نخواهید داشت.؟

3- زیرساخت بازارگاه های آنلاین

اگرچه زیرساخت بازارگاه های آنلاین مزایای بی شماری دارد، اما می تواند همانند چاقوی دو لبه عمل نماید. لازم است به خاطر آورید که بازارگاه ها نه برای کمک به شما بلکه برای منافع خودشان وجود دارند و تمایل دارند که تمرکز بر روی محصولات باشد نه فروشندگان و این بدان معناست که ممکن است تا اندازه ای درجه حضور برند شما و میزان ارتباط شما با مشتریان را محدود کرده و به شما دیکته کنند که چه محصولاتی می توانید یا نمی توانید بفروشید.

بررسی ها نشان می دهد که دو سوم سفارشات آمازون از طرف مشتریان تکراری می باشند. در حقیقت آمازون صاحب این فروشگاه می باشد و روابط خود را با مشتریان حفظ می نماید تا آنها دوباره بازگشته و محصولات آمازون را خریداری نمایند. بنابراین تنها زمانی مشتری پیشنهاد شما را پیدا کرده و در نظر می گیرد که در جستجوی محصولی است که در انبار آمازون وجود ندارد زیرا آمازون صاحب حقیقی رابطه با مشتری می باشد. برای مثال اگر مشتریان برای نخستین بار روی آمازون خرید کنند، شما به طور مشخص طبق مفاد و شرایط خدمات آمازون از ارتباط با آنها منع می شوید.

اگر شما از خدمات بسته بندی و تحویل توسط آمازون استفاده کنید، که در آن آمازون عملیات حمل سفارشات را انجام می دهد، هیچ چیز درباره مشتری نمی دانید و تنها شاهد جریان سود خود خواهید بود و آمازون صاحب اطلاعات مربوط به مشتری و ارتباط با وی خواهد بود.

اگر شما موفق باشید، آمازون با شما رقابت خواهد کرد. آمازون از بازرگانان واسطه استفاده می کند تا محصولات خاصی را که خود مایل به انبار کردن آنها نیست، فراهم نمایند و حداکثر دامنه انتخاب را ارائه کنند. اما اگر خط محصول شما فروش خوبی داشته باشد در حقیقت شما به آمازون اعلام کرده اید محصول بعدی که باید انبار نماید چیست و این بخشی از استراتژی بازارگاه های مطرح می باشد. در حقیقت بازرگانان به آمازون کمک می کنند که فرصت ها و گروه های جدیدی را که می توانند سودآور باشند، شناسایی نماید.

و بنابراین همیشه این احتمال وجود دارد که بازارگاه های بزرگ پس از شناسایی محصولات محبوب، خود اقدام به انبار کردن و فروش آنها نمایند.

4- هماهنگ سازی موجودی انبار

یک بازارگاه در اصل دومین پایگاه فروش شما می باشد که در بعضی موارد نمی تواند با منبع اصلی فروش شما هماهنگ شود. در حالیکه هر دو آنها، یعنی بازارگاه و پایگاه اصلی فروش شما، از یک جا موجودی انبار را کم می کنند، اما با هم هماهنگ نمی باشند که این مساله باعث می شود فهمیدن سطح انبار بدون بررسی دستی، چالش برانگیز گردد. خوشبختانه اپلیکیشن هایی وجود دارند که به شما کمک می کند سفارشات از چندین منبع را تنظیم کرده و مطمئن شوید که موجودی انبار شما هماهنگ باقی می ماند.

با توجه به محاسن و معایب ذکر شده شاید بتوان نتیجه گیری کرد که هرچند که این روش بسیار ساده، کم مسئولیت و راحت خواهد بود، اما این نوع فروش بر روی بازارگاه های آنلاین واسطه، راهکار ایده آلی برای تمامی کسب و کارها نمی باشد زیرا اگر شما خط فروش خود را به این شکل راه اندازی نمایید، ممکن است تمایل داشته باشید که فروش را از روی وب سایت خود نیز پیگیری کنید.

گردآوری و ترجمه : تحریریه انتشارات منظومه نگاران

pic139794210001