ایجاد یک فروشگاه آنلاین و فروش بر روی آن

این نوع فروشگاه که از آن تحت عنوان وب سایت تجارت الکترونیک نام برده می شود، اساسا یک فروشگاه آنلاین است که در آن می توانید محصولات خود را مستقیما به مشتریانتان بفروشید. این فروشگاه می تواند یک وب سایت کاملا جدید برای تجارت شما یا بخشی از وب سایت فعلی شما و بصورت یکپارچه با آن، باشد. یک وب سایت تجارت الکترونیک بصورت ذاتی دارای سه پارامتر اصلی می باشد:

- میزبانی (هاستینگ) وب ایمن

- یک سبد خرید آنلاین

- یک سیستم پرداخت آنلاین

برای ایجاد یک سایت فروشگاه آنلاین روش های بسیار متفاوتی وجود دارد. شما می توانید آن را برای طراحی و کد نویسی به شرکتی که خدمات طراحی انجام می دهد سفارش دهید یا اینکه می توانید سعی کنید خودتان با استفاده از یک نرم افزار ویرایش کننده وب سایت همانند Dreamweaver سعی کنید یک وب سایت ساده طراحی کنید، یا به یک سیستم مدیریت محتوای متن باز مراجعه کنید.

هیچ کدام از روش های ذکر شده آنچنان که به نظر می رسد، ساده نمی باشند. اگر می خواهید شخصا فروشگاه آنلاین خود را ایجاد نمایید، جدا از دانش مورد نیاز برای طراحی وب و برنامه نویسی، به ابزارهای سازنده وب و برنامه های حرفه ای نیز نیاز دارید که کار کردن با آنها مستلزم صرف زمان زیاد برای یادگیری و یکپارچه سازی می باشد. اگر خواهان سایتی با ظاهر بسیار حرفه ای هستید مطمئنا لازم است که اطلاعات و دانش شما، بیش از اطلاعات پایه ای لازم برای ساخت یک وب سایت باشد.

قرارداد با کارشناسان برنامه نویس یا کد نویس مستلزم صرف هزینه های گزاف است. اما راه حل مطمئن تری به نظر می رسد. چرا که اگر درست انتخاب کرده باشید، کسانی مسئولیت اجرای سایت شما را به عهده دارند که دانش و تجربه ی کافی را در این زمینه دارند. اما همیشه نوشتن کدهای اختصاصی برای وب سایت شما هزینه ی زیادی در بر دارد و معمولا افراد به خاطر اینکه از پس این هزینه های سنگین بر نمی آیند، راه میانبری پیدا کرده با شرکت های کوچکتری قرارداداجرای سایت می بندند که در نهایت به اجرای یک سایت که حداقل 100 عدد مشابه آن در بازار موجود می باشد با موتور برنامه نویسی ضعیف منجر می شود که دست آخر هم نیازتان را برآورده نمی کند.

راه دیگر استفاده از یک نرم افزار فروشگاه ساز یا سیستم های مدیریت محتوای غیر رایگان می باشد. یک نرم افزار فروشگاه ساز! حتما فکر می کنید این کار همانند ساخت یک مدل یا مجموعه لگو است! باور داشته باشید یا نه، بسیاری از شرکت های تجاری از این سیستم برای ایجاد سریع و آسان وب سایت های حرفه ای خود استفاده می کنند. صد البته، افراد زیادی تمایل ندارند که به این موضوع اعتراف کنند بنابراین استفاده از این سیستم ها بصورت رازی پنهان باقی مانده است.

استفاده از این نرم افزارها سبب صرفه جویی قابل توجه در زمان و هزینه ها می شود. در عین حال همچنان می توانید با اندکی تغییر به عنوان بخشی از یک فرآیند خلاقانه، به سایت خود حس و حال شخصی بدهید. یک نرم افزار فروشگاه ساز کامل در ابتدا از شما اطلاعاتی در زمینه نوع فروشگاه آنلاینی که می خواهید و هدف از آن، جمع آوری می کند. این تبادل نظر تا زمانی که یک فروشگاه کامل و ایده آل برای هدف شما ایجاد گردد، ادامه خواهد داشت. نرم افزارهای فروشگاه ساز به شما این امکان را می دهند که با کمک افراد حرفه ای و باتجربه و از طریق اینترت یک فروشگاه آنلاین را بدون نیاز به دانش خاص، صرف هزینه گزاف و در زمان بسیار بسیار کوتاه ایجاد نمایید.

استفاده از نرم افزار فروشگاه ساز مزایای بی شماری دارد که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- به آسانی قابل استفاده است، نیازی به مهارت های برنامه نویسی ندارد و کار کردن با آن به علت برخورداری از ابزارهای سازنده وب و نرم افزارهای کاربردی و اینتراکتیو بسیار آسان است. با استفاده از این نرم افزارها ایجاد یک فروشگاه آنلاین به سادگی راه اندازی یک صفحه فیس بوک می باشد.

2- کامل و جامع است. یعنی هر چه را که شما برای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین استاندارد به آن نیاز دارید بصورت یکجا در اختیار شما قرار می دهد. از خدمات میزبانی وب گرفته تا ابزارهای بازاریابی مانند ایمیل، ابزارهای حسابداری و مدیریت موجودی انبار و غیره.

3- هزینه کم، هزینه استفاده از نرم افزارهای سازنده فروشگاه آنلاین به ندرت از هزینه خرید یک بسته هاستینگ با فضای وبی مشابه، بیشتر است و این نرم افزارها اغلب رایگان می باشند.

4- برخورداری از ابزارهای بسیار، یک نرم افزار زیرساخت تجارت الکترونیک، دامنه گسترده ای از ابزارهای متنوع ارائه می نماید. اگرچه هر راهکار تجارت الکترونیک خاص، ابزارهای ویژه خود را دارد اما تقریبا تمامی آنها قابلیت های زیر را به مشتریان خود ارائه می نمایند

- انعطاف در طراحی و سفارشی سازی

- بهینه سازی موتور جستجو

- گزارش گیری

- پردازش ایمن پرداخت ها

- رهگیری موجودی انبار

- ایمیل های خودکار

- ابزارهای بازاریابی و تبلیغات

5- بروزرسانی امنیتی، توسعه دهندگان نرم افزارهای فروشگاه ساز، معمولا بر روی آنها امکان بروزرسانی امنیتی را نصب می کنند تا از مشکلات جدی که در گذشته در این بخش رخ می داد، جلوگیری شود. در صورتی که هر زمان حفره ی امنیتی به وجود آید، با بروزرسانی کلی نرم افزار توسط توسعه دهندگان، سایت شما نیز به صورت خودکاربروزرسانی شده و این قوانین و سیستم های جدید روی آن نیز اعمال خواهد شد.

6- جهش های ترافیکی باعث اختلال در سرعت فروشگاه شما نمی شود. اگر میزبانی وب سایتتان بر عهده خود شماست، آگاه باشید که افزایش قابل توجه ترافیک می تواند سبب افتادن یا اختلال در دسترسی فروشگاه آنلاین شما شود، به عنوان مثال در شرایطی که وب سایت های پربازدید به شما لینک می دهند. اما اگر از یکی از نرم افزارهای فروشگاه ساز آنلاین قابل اعتماد استفاده کنید این اتفاق هرگز برای شما رخ نخواهد داد و با استفاده از آنها به راحتی می توانید ترافیک سنگین سایت خود را مدیریت کنید زیرا زیرساخت هاستینگ آنها، بار سرور افزایش یافته را متعادل می سازد.

7- خدمات پشتیبانی مطلوب، پشتیبانی فنی از طریق ایمیل، چت زنده یا فروم ها یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزارهای فروشگاه ساز می باشد.

8- ایجاد یک فروشگاه آنلاین در مدت زمان بسیار کوتاه. همانطور که ذکر شد با استفاده از این نرم افزارها دیگر نیازی به یادگیری زبان های برنامه نویسی یا کد نویسی یا استخدام یک توسعه دهنده وب نیست و ابزارهای موجود بر روی سایت نرم افزارهای فروشگاه ساز به شما در ایجاد یک فروشگاه مطلوب و دلخواه تنها ظرف چند دقیقه کمک می کنند.

ترجمه و گردآوری: تحریریه انتشارات منظومه نگاران

pic039794210001